Temat z zeszłego roku powrócił bo czas urzadzania kotłowni zbliża sie wielkimi krokami. Jak starczy mi czasu i zapału to w ten weekend zacznę oklejać kotłownię kartongipsem a w tygodniu zacząłbym kłaść płytki i terakotę, by to pomieszczenie było już gotowe na wstawienie pieca, boilera i tp. (łatwiej teraz niz potem za rurkami upychać płytki).
Tak czy siak, czując już ogień na tyłku ponownie wziąłem się za problem zaprojektowania kotłowni tak, aby całą jej funcjonalnośc obsłuzyc dwoma źródłami ciepła, tj kotłem stałopalnym i kotłem gazowym. Zostawiam sobie tez zapasową węzownicę w boilerze na solar. Wyglada to tak:
Schemat ma działac tak: po rozpaleniu pieca i osiągnieciu przez niego pewna zadana temperaturę uruchamia się pompa nr 13. zawór trójdrożny 3 zamyka obieg tylko na piec (pomija wymiennik płytowy) do czasu osiągniecia przez piec pełnej temperatury pracy (czyli około 70 stopni). Gdy temperatura zostanie osiągnieta, zawór otwiera się i kieruje wode na wyymiennik. Prawdopodobnie wraz z uruchomieniem pompy 13 uruchamiac się tez bedzie pompa 12, wymuszająca cyrkulację na całym obiegu C.O. Priorytet w układzie będzie miała ciepła woda uzytjkowa, wiec w pierwszej kolejności zawór 3D numer 14 skieruje wode na wezownicę w boilerze, i dopiero gdy ta osiągnie zadaną temperaturę otworzy się na ogrzewanie domu. Gdy jednak temperatura w domu bedzie poniżej zadanej na sterowniku pokojowym, a piec stałopalny bedzie wygaszony, to uruchomi się piec gazowy. Piec ten ma włąsna wbudowana pompe obiegową, wiec zarówno 12 jak i 13 beda wyłaczone. Wymiennik dzieki zastosowaniu zaworu zwrotnego bedzie pomijany. Podobne zastosowanie ma zawór zwrotny na rurce od pieca gazowego. Ma zapobiegac cyrkulacji wody grzewczej w piecu gazowym gdy ten nie jest używany i grzeje kociol stałpalny.
Pompa na rozdzielaczu podłogówki jest tam już nawet zamontowana fabryycznie, a celem jej jest utrzymywanie wlasnej cyrkulacji na sekcjach podlogówki, a dzięki zastosowanemu tam zaworowi 3D "domieszuje" sobie tylko gorącą wodę z obiegu kotłów, utrzymując nizsza temperature na sekcjach podłogówki niz na kaloryferach (podłoga ma byc ciepła a nie parzyć).
Chodzi mi tez po głowie koncepcja buforu ciepła. Gdy pali się w piecu stałopanym, i juz jest ciepło w domu, i woda w boilerze tez nagrzana, a mamy jeszcze czas i ogień w piecu, to można by palic dalejj zagrzewając np 1000 litrów wody z zaizolowanym zbiorniku, a potem , przez 2 dni nie palić w piecu wcale, tylko ogrzewać dom zakumulowanym w tym buforze ciepłem. kuszący temat, nie powiem ... no ale się zobaczy.
Wszystkie te moje poszukiwania sklaniają mnie do jednej refleksji. Mało jest serwisów, czy stron posiwięconych niekonwencjonalnym rozwiązaniom grzewczym, a w szczególności układom z dwoma piecami (choc to dziwne bo taki system jest bardzo podobny do układów gdzie oprócz pieca gazowego mamy kominek z płaszczem wodnym) oraz systemom z sastosowaniem bufora. Postanowiłem wiec zgromadzic to co znalazłem, i umieścic na osobnym blogu, co powoli i konsekwetnie bede czynil zimą. Postaram się skontaktowac z autorami róznych ciekawych instalacji i wyciagac od nich schematy i zdjęcia, oraz własne refleksje i zamieszczac to razem w jednym miejscu. Bedą tam i projekty teoretyczne jak i takie które ktos zastosował i mu działają. Zobaczymy, moze uda sie zgromadzic ciekawy kawałek wiedzy.
Dodano 10.11.2011
Obserwując statystyki mojego bloga zauważyłem że ten post cieszy się największym zainteresowaniem. Średnio 100 odwiedzin tygodniowo. Warto więc wspomnieć, że ostatecznie schemat doznał p ewnych modyfikacji. Można je zobaczyć w nowszym poście, gdzie opisane są też pewne problemy, nie wynikające co prawda z samego projektu, co raczej z wykonania.
http://starykot.blogspot.com/2011/11/wkurzajace-dolegliwosci-centralnego.html
Dodatkowo wykonałem też automatykę do sterowania tym układem. Jest prosta i tania w budowie. Można o niej poczytać w dwóch postach:
http://starykot.blogspot.com/2011/09/jak-oszukac-sterownik-auraton-1111.html
http://starykot.blogspot.com/2011/11/schemat-podaczenia-stycznikow.html
Do zobaczenia w sieci :)